Norveç Deniz Ürünleri Konseyi

Norge, Norveç Deniz Ürünleri Konseyi’nin kısaltılmış adıdır. Norveçli balıkçılar ve su kültürü endüstrisi ile birlikte çalışarak Norveç deniz ürünleri için pazar oluşturmayı hedefler. Direkt olarak Norveç somonu satışı gerçekleştirmez.

Norveç Deniz Ürünleri Konseyi; pazar içgörüleri, pazar geliştirme, ve risk yönetimi metodlarını kullanarak dünyada çapında Norveç deniz ürünleri kaynaklarını artırmayı hedefler.

Ana ofisi Norveç – Tromso’dadır. Temsilci ofislerinin yerleri: İsveç (Stokholm), İngiltere (Londra), Almanya (Hamburg), Fransa (Paris), İspanya (Madrid), Portekiz (Lizbon), İtalya (Milan), Brezilya (Rio de Janerio), Japonya (Tokya), Singapur (Singapur), Çin (Şangay), Amerika (Boston). Ayrıca Norveç deniz ürünlerini tanıtabileceği yeni veya daha önceden girdiğimiz pazarları tespit etme üzerine çalışmalar yapar.

Konseyi aktivitelerini Norveç deniz ürünleri endüstrisi, ihracat kazançları üzerinden finanse etmektedir.

En önemli deniz ürünü ya da endüstrisi olarak gördüğü kategoriler üzerinden beş adet öneri grubu bulunmaktadır. Bunlar, somon ve alabalık, derin deniz balıkları (morina, mezgit balığı vb.), karides ve kabuklular, ve açık deniz ürünleridir (ringa balığı, uskumru, kapelin). Bu grubun dışında  Norveç iç pazarı, doğa ile alakalı arşiv ve belgeleme, ve yeni pazar araştırmaları şeklinde üç kategori daha bulunmaktadır.

Öneri grupları Norveç deniz ürünleri endüstrisinden toplamda 70’ten fazla temsilcinin kararı ile oluşturulmuştur.