Kolajen Nedir?

Kolajen, doku ve organlarınızın daha dayanıklı, cildinizin daha canlı kalmasına yardımcı olan yapısal bir protein molekülüdür.

Kolajen, çeşitli hücreler tarafından, ancak esas olarak bağ dokusu hücreleri tarafından sentezlenir. Dermiste veya cildin orta katmanında kolajen, üzerinde yeni hücrelerin büyüyebileceği fibroblast adı verilen fibröz bir hücre ağı oluşturmaya yardımcı olur. Aynı zamanda ölü deri hücrelerinin yenilenmesinde rol oynar.

Doğada, kolajen yalnızca hayvanlarda, özellikle balıklarda ve bazı memelilerde bulunur. Kolajen, ciltteki cilt hücrelerinin sıkılığına, esnekliğine ve sürekli yenilenmesine yardımcı olan bağ dokusunun bir parçasıdır. Kolajen, cildin esnekliği için hayati önem taşır.

Başlıca işlevi bağ dokusunu güçlendirirken, eklemleri, tendonları, organları ve vücut bütünlüğünü korumaktır. Bu yüzden kemik yapısının sağlıklı ve güçlü olması için oldukça önemlidir. Aynı zamanda cildin elastikiyetini arttırarak cildin daha sıkı ve gergin olmasına da yardımcı olur. Vücuttaki kolajen seviyeleri yeterli olduğunda, kolajen içeren hücreler güçlü ve genç bir görünüm alır. Yetersiz olduğu durumda ise çeşitli eklem rahatsızlıklarına ve cilt problemlerine neden olur.

Kolajenin büyük bir kısmı kemik ve ciltte bulunmakla  beraber geri kalan kısmı kan damarlarında ve iç organlarında bulunur. Glycine,proline, hydroxproline, alanine, glutamine adlı belli aminoasit dizinlerinden oluşur. Bağ dokularındaki ve tüm proteinlerin %30’unu oluşturur.

Kaç Tip Kolajen Vardır ?

Vücutta farklı türlerde kolajen proteinleri yer alır. Bunların en temel görevi bağ dokusunu düzenleyerek vücudun doğal yapısını oluşturmaktır. Fakat bunun yanı sıra her bir özelleşmiş kolajen türünün birtakım farklı görevleri de bulunur. Temelde 4 farklı kolajen türü vücuttaki en yaygın kolajen moleküllerini oluşturur. 

Tip 1

Kemik, tendon, deri, ligamentler ve yara dokusunda yer almaktır. Organlarda, bağlarda, tendonlarda ve ciltte bulunan Tip 1 kolajen, kemikleri destekler, cilde gerginlik ve elastikiyet verir, dokuları bir arada tutar ve yaraların iyileşmesini sağlar. 

Tip 2

Kıkırdak doku ve gözün yapısında bulunmaktadır.

Tip 3

Organlarımızı ve cildimizi oluşturan hücre dışı matrisin ana bileşenlerinden birisidir. Kalp ve kan damarları ile kan dokusunu oluşturmakta , cilde esneklik ve sıkılık kazandırmakta etkilidir. Kasların, organların ve arterlerin yapısını destekleyerek damarlara elastikiyet, kaslara güç verir.

Tip 4

Cilde sıvı filtrasyonu için yardımcı olur. En az bunun kadar önemli olarak, sindirim ve solunum organlarının yüzeylerini oluşturur. En çok cildin derin katmanlarında bulunan Kolajen  Tip 4, kas, yağ ve organları çevreleyen bazal laminanın oluşumunda önemli bir rol oynar ve ayrıca cilde sıvı filtrasyonu için yardımcı olur.

Kolajen Üretimini Destekleyen Besinler

Et ve Et Suyu

Vücudunuzun kolajen stoğunu desteklemede et ve kemik suyu en iyi seçeneklerden biridir. Kemiğin kısık ateşte uzun süre pişirilmesi kolajenin yanı sıra glutamin, prolin, glisin gibi çok kıymetli aminoasitlerin açığa çıkmasını sağlar. Özellikle cildin ihtiyacı olan tip 1 kolajen açısından zengin olan et suyu ile eklem fonksiyonunu destekleyen tip 2 kolajen dolu hindi ve tavuk suyunu her hafta düzenli olarak tüketmekte yarar vardır.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yeşil yapraklı sebzelerin tamamında derideki prokollajen miktarını artıran klorofil bulunur. Klorofil aynı zamanda cildi yaşlanmaya yol açan UV ışınlarına ve serbest radikallere karşı korur. Vücudu kolajen üretmeye teşvik eden C ve A vitamini zengini sebzelerden lahana, pazı ve ıspanak gibi koyu yeşil yapraklıları tercih ederek aynı zamanda lutein adlı antioksidanı da vücudunuza almış olursunuz.

Yumurta Beyazı

Tıpkı kemik suyu gibi yumurta beyazı da kolajenin ana bileşenleri olan glisin ve prolin amino asitleri bakımından oldukça zengindir.

Omega-3 Yağ Asitleri 

Omega-3 yağ asitleri açısından zengin bir yağ olan balık yağı tüketmek, vücudunuzdaki kolajen ve elastin üzerinde faydalı bir etkiye sahip olabilir.

Kırmızı – Mor Meyveler

Çilek, ahududu, böğürtlen, karadut ve yaban mersini gibi kırmızı ve mor meyveler C vitamini deposu olup kolajen üretimini destekler. Özellikle çilek içerdiği bir antioksidan çeşidi olan ellajik asit sayesinde kolajenin yıkımına karşı da koruyucu etki gösterir..

Sarımsak

C vitamini dışında kolajen üretimini destekleyen besin ögelerinden biri de, sülfürdür. Sarımsak içerdiği bol miktarda sülfür sayesinde kolajen üretimini destekleyen besinler arasında yer alır.

Ne Zaman Kolajen Takviyesi Gerekir?

Modern yaşam tarzı, yüksek şeker tüketimi, yüksek oranda güneşe maruz kalma, sigara içmek, günlük alınması gereken C vitaminine dikkat etmeme, cilt bakımı ihmali, kirli hava etkileri, yoğun spor rutini, uyku düzensizliği vücudun kolajen depolarını azaltabilir. Bu durumda kolajen desteğine ihtiyaç duyulur. 

Kolajen takviyesi seçerken dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir; 

Kolajen miktarı arttıkça destekten yararlanma oranı da artar. Bu nedenle kolajen miktarı 5 mg ve fazlası olan takviyeler seçilmelidir.
Yüksek biyolojik yararlanımın sağlanabilmesi için 3000 dalton civarında moleküler ağırlığı olan düşük molekül ağırlıklı kolajenler seçilmelidir.

Emilimin daha yüksek olabilmesi için balık kaynaklı kolajen ürünleri tercih edilmelidir.

Hamileyseniz, emziriyorsanız, kan sulandırıcıları da dahil olmak üzere herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, herhangi bir tıbbi veya cerrahi prosedür planlıyorsanız veya herhangi bir tıbbi sorununuz varsa, lütfen herhangi bir gıda takviyesi almadan önce doktorunuza danışın. Herhangi bir olumsuz reaksiyon meydana gelirse kullanmayı bırakın ve sağlık uzmanınıza danışın.

Ballstad’ı sevdiklerinle paylaş
Daha fazlasını öğren

Ballstad Omega-3 Başlangıç Paketi

1 aylık kullanım için şık bir saklama kutusu ve Ballstad’ın dolum paketini içeren başlangıç paketini sipariş edin.
509,00

Ballstad Omega-3

Norveçli saf ve taze Omega-3 kapınıza gelsin.
489,00

Ballstad Balık Kolajeni Başlangıç Paketi

999,00