Omega-6 Omega-3 Oranı

Omega-6-omega-3 oranı, Batı tarzı diyetlerdeki tahılların baskınlığı nedeniyle önemli ölçüde dengesizleşmektedir. Uzun süreli ve yüksek miktarlı omega-6 ile düşük omega-3 alımının neden olduğu kronik ‘sessiz“ inflamasyon çok çeşitli sağlık sorunlarını beraberinde getirmektedir.

Omega-6 Omega-3 oranı, uzun dönem sağlık durumumuzun ve hücrelerimizdeki omega- 6’ya kıyasla düşük omega-3 düzeylerinin belirleyici bir göstergesidir ve şu anda CVD, depresyon, demans, nörogelişimsel bozukluklar ve artrit ve astım gibi enflamatuar rahatsızlıklar dâhil kronik hastalıklar ile bağlantılıdır.

Vücut kendisi üretemediği için, bu değerli Omega-6 omega-3 yağlarını dengeli almanız yediğiniz yiyeceklere bağlıdır. Buna ek olarak, vücutta en fazla çalışan ve en çok fonksiyona sahip olan yağlar da vücutta en çok ‘üretim’ enerjisi gerektirenlerdir, bu nedenle eğer sadece çok düşük miktarlarda omega-3 yağları tüketiyorsak vücutta eksiklik riski yüksektir.

Yaklaşık on iki bin yıl önce, tarım öncesi dönemde, atalarımız katkısız diyetlerinde omega-6 ve omega-3’ü, “her bir gram omega-3 için bir ila iki gram omega-6” şeklinde dengeli bir şekilde tüketmişlerdir. Yenilen omega yağlarının türleri de çok büyük ölçüde değişiklik göstermiştir: Mevsimler boyunca yedikleri geniş yelpazedeki hayvan ve deniz ürünleri, bitkiler, kabuklu yemişler ve tohumlar, omega-6 ve omega-3 yağ asitleri bakımından oldukça zengindi. Günümüzde, Birleşik Krallık veya ABD’de yaşayan ortalama kişi 20:1 oranında omega-6 omega-3 almaktadır. Bu değer, çok oldukça dengesiz olup, uzun vadeli sağlık riskini beraberinde getirmektedir.

Omega-6 ile omega-3 arasındaki doğru denge, kalbin ve kan damarlarının, bağışıklık sisteminin ve enflamatuar sürecinin, beyin ve merkezi sinir sisteminin, bebek beyin gelişiminin, duygu durum düzeninin, eklemlerin ve kemiklerin ve cilt sağlının yapısını ve doğru işleyişini belirler. Bu modern ve insan kaynaklı dengesizliğin sağlığımız için çok ciddi sonuçları vardır.

Omega-3 ve omega-6 alımımızdaki dramatik değişiklikler, yediğimiz gıda türlerindeki büyük değişimin bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. İnsanlar buğday, pirinç ve arpa gibi tahıllar yetiştirdiklerinden, bu gıdalar sadece kendi beslememiz için güvenilir bir enerji kaynağı değil, aynı zamanda yediğimiz hayvanların da besin kaynağıdır. Hububatlar omega-6 yağları bakımından doğal olarak zengindir ve omega-3 açısından zengin yeşil bitkiler, balıklar, deniz ürünleri ve otla beslenmiş / hayvan etlerinden daha fazla tüketilir. Tahıl tüketimindeki artışa ek olarak, insanlar artık ayçiçek yağı gibi insan yapımı omega-6 bakımından zengin bitkisel yağları yüksek miktarlarda tüketmektedir.

Yüksek omega-6 alımı sorunu

Bu omega-6 fazlalığı sorunu tam olarak nedir? Omega-6 ve omega-3 yağları, vücuttaki yararlı yan ürünlere dönüştürülecek aynı proteinleri ve biyokimyasal süreçleri kullanır. Bu omega ailelerinden biri baskın olursa, tüm kaynakları (enzimler ve mikro besinler) ve dönüştürme kapasitesini ele geçirecek, böylece yaratılan yan ürün türlerini etkileyecektir. Yüksek omega-6 düzeyinin en önemli sonuçlarından biri, enflamatuar tepki bozukluğudur. Omega-6 ve omega-3 yağları, vücudun iltihaplanma tepkisini aktive eden veya baskılayan hormon benzeri maddelerin (birlikte eikosanoidler) öncüleri olduğundan, bu yağların dengesi vücudun enflamasyonunu kontrol etme yeteneğini belirler. Enflamatuar kontrole ek olarak, hücre zarlarında bulunan omega-6 ve omega-3 yağlarının türü ve miktarı, hücrenin yapısını ve organlarımızın, kan damarlarının ve merkezi sinir sisteminin yapısına ilişkin iletim, çoğaltma ve yapışma kabiliyetini belirler.

Omega-6 yağları sonuçta çok sayıda ara madde ile arakidonik aside (AA) dönüşürler. Arakidonik asit, temel pro-enflamatuar eikosanoid prekürsörüdür ve diyette toplam omega-6’nın yüksek seviyeleri omega-6 ve omega-3 yağlarının kullandığı biyokimyasal dönüşüm işlemini gerçekleştirir ve böylece AA seviyelerini ve sonraki enflamatuar ürünleri teşvik eder. Diyette yeterli miktarda omega-3 aldığımızda, biyokimyasal süreç, kısa zincir bitki kaynaklı omega-3 yağlarının uzun zincir EPA ve DHA yağlarına dönüşmesine neden olur ve böylece omega-6 dönüşüm zinciri, AA’ya ulaşamadan durdurulur.

Kötü ününe rağmen, dönüşüm zincirinde daha yüksek olan omega-6 yağları, aslında çok faydalıdır ve enflamasyonu azaltmak ve hücresel sağlığı ve işlevi desteklemek için omega-3 yağlarıyla çalışır. Gama linolenik asit (GLA) ise AA’ya dönüştürülmeden önce dihomo-GLA’ya dönüştürülen “iyi” bir omega-6’dır. Bu noktada, yol bölücüleri ve DGLA’nın ya birincil olarak anti-enflamatuar olan AA’ya ya da kendi kendilerine ait eikosanoitlere dönüştürülebileceği açıktır. Omega-6’ların omega-3’lerle kıyaslandığında daha fazla alınması, DGLA’nın AA’ya dönüşmesini engeller ve böylece hem omega ailelerinin hem de sağlıklı fonksiyonlarının dengeli kalmasına yardımcı olur ve enflamatuar AA’nın aşırı üretimini engeller.

Opti-O-3 yağ asidi testimiz ile oranınızı belirleyin

Omega-6 omega-3 oranınızı bilmek, genel sağlık durumunuzu ve yaşamınızın ilerleyen zamanlarında ortaya çıkabilecek olası sağlık komplikasyonları riskinizi anlamada çok yardımcı olabilir. Herhangi bir özel rahatsızlık çekmemekle birlikte, kuru cilt, odaklanma ve dikkat eksikliği, yüksek stres veya anksiyete ve hatta sık soğuk algınlığı ya da uzun süren yara iyileşmesi gibi sorunlar omega-6 ve omega-3 dengesizliği ile ilişkili olabilir ve daha ciddi hastalıkların ortaya çıkmasına ilişkin artan riski işaret edebilir.

Her zaman saf ve taze
Norveçlilerin balık yağları alanında uzun zamana dayanan tecrübesiyle, EPA ve DHA açısından zengin, yüksek kaliteli bir omega-3 takviyesi için ne gerektiğini biliyoruz.
1 aylık paket 509,00₺
Hemen al